FİYATLANDIRMA ŞABLONU

 

Değerli üyelerimiz, günümüzün zorlaşan rekabet şartlarında ve “Telif Hakkı” ihlallerinde yaşadığımız sorunların biride fiyatlandırmadır. Profesyonel fotoğrafçılığa yeni başlayan geçler fiyatlandırma konusunda tecrübesizliklerinden kaynaklı hatalar yapabilmekteler. Hatta deneyimli meslektaşlarımızın da bazen hatalı fiyatlandırma yaptığına şahit oluyoruz. Birde buna cahil  cesaretiyle profesyonel alana giren “korsan fotoğrafçıları” eklersek fiyatlandırma tam bir karmaşa halini alıyor.

Aynı işin farklı fotoğrafçılar tarafından fiyatlandırılmasında bir tutarlılık olması gerekir. Bu tutarlılık olmayınca müşteri “en uygun fiyatı” değil “en düşük” fiyatı referans alarak fotoğrafçılardan fiyat indirmesini istemekte ya da en düşük fiyatı vereni tercih etmekte. Adil rekabet şartlarında “en düşük fiyat” kabul edilebilir sınırlar içinde (en uygun fiyata yakın) olacaktır. Fakat Korsan fotoğrafçılar vergi, sigorta ve diğer yasal sorumluluklarını yerine getirmedikleri için verdikleri fiyat piyasa şartlarının çok altında olmaktadır. Bu nedenle müşterilerinize fiyat verirken tüm üyelerimizin referans alacakları Fiyatlandırma Şablonunu hazırladık.

Fiyatlandırma Şablonu; “Kapak” ve “Bütçe Dökümü” adıyla iki sayfadan oluşmaktadır. “Bütçe Dökümü”sayfasında Fotoğrafçı Kaşe ücretini girdiğinizde “Telif Hakları” oranlarını otomatikman göreceksiniz. Şablon; fotoğrafın kullanım yerine göre Telif Hakları miktarınıda dahil ederek listenin sonunda toplam çekim ücretini verecektir. Devamında diğer prodüksiyon giderlerinide dahil ederek toplam prodüksiyon bütcesinihazırlamış olacaksınız.

Fotoğraf sektöründe son yıllarda “Telif Hakkı” uygulaması da başladığından Fiyatlandırmalarınızda Telif Hakkını mutlaka belirtmenizi öneririz. Unutmayın Telif Hakkı kullanımı çekim tarihinden itibaren bir(1) yıl dır. Daha sonraki yıllarda da aynı fotoğrafların kullanılması telif hakkı doğurur.

Ekteki Fiyatlandırma Şablonunu indirip kendi logonuzu yerleştirerek kullanabilirsiniz. Her fiyat teklifinizde ve anlaşmanızda mutlaka  çıktısını alıp müşterinize imzalatmayı unutmayınız.

İşleriniz bol kazancınız bereketli olsun…

FİYATLANDIRMA ŞABLONU-İNDİR