+90 212 258 2262 / 0212 267 10 19 iletisim@fmk.org.tr

Fotoğrafçılar Meslek Kuruluşu Manifestosu

Ürettiğimiz fotoğrafa, hatta titrimize bile sahip çıkamıyoruz, çıkmıyoruz !

Telif haklarımız başta olmak üzere; mesleğimizi icra ederken karşılaştığımız ticari, hukuki ve diğer sorunlar karşısında emeğimizi koruyacak, temsil edecek ve hepimiz için ortak güç sağlayacak, etkin, dinamik ve yetkin bir meslek örgütümüz yok..

Meslek mensupları olarak yaşadığımız sürecin teknolojik, ekonomik ve sosyal alanlarında hızlı değişiklikler sürmekte.. Uzmanlık alanlarımızda yeni eğilimleri, olanakları, teknikleri ve metodları araştırmak, incelemek ve çözümlemeye çalışmak için uzun zaman ve yoğun emek harcamaktayız. Sektörde faaliyet gösteren, hizmet veren kurumları ve meslek mensuplarını güçlendirmek zorundayız.

Yaşadığımız sert rekabet ortamı içinde; çoğu zaman tehlike ve tehditleri kavrayabilsek de, bunlar karşısında çözüm üretmekte çaresiz kalmakta; genellikle de bireysel olarak başa çıkamayıp bu çözümsüzlükler karşısında aciz durumlara düşmekteyiz. Hukuki boşluklar nedeniyle çoğu zaman istismarla karşılaşabilmekteyiz. Hem sektör içinden hem de sektör dışından dürüst rekabet kurallarını hiçe sayan haksız ve ahlaksız durumlarla karşılaşmaktayız.

Mesleği fotoğrafçılık olmayanlar mesleğimizi bizden daha iyi sahiplenmiş durumdalar. Hafta sonları hobileri için fotoğraf çekenler bile artık kartvizitlerinde “fotoğrafçı” terimini kullanır hale geldiler…

Bu ve benzeri durumların önüne geçilebilmesi ve hukuki altyapının sağlıklı uygulanır hale gelebilmesi için, meslek mensuplarının gerek kendi aralarında, gerekse de üçüncü kişi ve kuruluşlar karşısında ilişkilerini belli standartlara, hukuki ve etik bir altyapıya oturtmak gerekliliği vardır.

Tam da bu nedenle kurumsal bir çatı altında buluşmak zorunlu hale gelmiştir. Birikim, yetenek ve uzmanlıklarımızı kullanarak kazanmak, kazandıklarımızı korumak, daha saygın ve daha güçlü bir duruş kazanabilmek için kuracağımız Profesyonel Fotoğrafçılar Meslek Kuruluşu’nda bir araya geliyoruz.

Sizleri de “Profesyonel Fotoğrafçılar Meslek Kuruluşu’na katılarak, güç birliğimize davet ediyoruz.

 

30/12/2010, İstanbul

 

FMK-Tüzük

 

FMK tüzük

YÖNETİM KURULU ASIL ÜYELER
AYDIN KARADÖLLER YÖNETİM KURULU BAŞKANI
İSMAİL COŞKUN YÖNETİM KRULU BAŞKAN YARD.
SALİHA DIRAMAN SAYMAN
ÇETİN KORKMAZ GENEL SEKRETER
CEM ARI ÜYE
YÖNETİM KURULU YEDEK ÜYELER
SELÇUK SEVER YEDEK ÜYE
ARMAN İSPİROĞLU YEDEK ÜYE
EBRU GAZEL YEDEK ÜYE
SÜHA KENDİROĞLU YEDEK ÜYE
ABDULLAH KIRBAŞ YEDEK ÜYE
DENETİM KURULU ASIL ÜYELER
METİN DOĞAN DENETİM KURULU BAŞKANI
MUSTAFA KAĞAN HEKİM ÜYE
AYKUT MURAT ÇAYIR ÜYE
DENETİM KURULU YEDEK ÜYELER
MEHMET BAYRAMOĞLU YEDEK ÜYE
ARAMİS KALAY YEDEK ÜYE
SERHAT GÖKÇAYLAR YEDEK ÜYE