Kuruluş Bildirgesi

Sanat meslekten beslenir..

Sanat meslekten beslenir.

Yakın zamana kadar; Telif haklarımız başta olmak üzere; mesleğimizi icra ederken karşılaştığımız ticari, hukuki ve diğer sorunlar karşısında emeğimizi koruyacak, temsil edecek ve hepimiz için ortak güç sağlayacak, etkin, dinamik ve yetkin bir meslek örgütümüz yoktu..

Meslek Örgütümüz artık var ! Meslek mensuplarımızın yaşadığı bu sorunlara çözüm bulmak amacıyla Fotoğrafçılar Meslek Kuruluşu 4 Şubat 2011 tarihi itibarı ile kuruldu.

Sabit Kalfagil Hoca’nın söylediği, “sanat meslekten beslenir” olgusundan yola çıkarak; fotoğraf mesleğini ve fotoğraf sanatını ucuzlatıp, saygınlığını zedeleyen oluşumları esefle izlemekteyiz.

Bir meslektaş dostumuzun söylediği gibi; Facobook’ta ‘Filanca Photography’ yazısı görmekten nefret eder hale geldim. Ara’nın dediği gibi İstiklal Caddesinde fotoğraf sanatçısına çarpacağım diye korkuyorum.”

Çalıntı portfolyo ile müşteri tavlayan, ‘merdiven altında’ durup vergi ödemeden haksız rekabet yaratan, mesleğin ve işin hakkını veremeyen ve asli işi fotoğraf olmayan, sektörün ihtiyaçlarını ve gereklerini görmezden gelerek mal satan; üstüne üstlük bunu yaparken de mesleği rezil eden haddini bilmezleri kendine gelmeye davet ediyoruz.

Bu nedenle tüzüğümüzü; bir sözleşme, bir uyuşma, bir antlaşma olması gerektiğinden yola çıkarak ve üzerinde aylarca tartışarak geliştirdik ve ortaya koyduk.

Önce ‘profesyonel’ kimdir? sorusunu sorduk kendimize…

Ortaya çıkan ortak kanı ‘geçimini fotoğraftan sağlayan’ herkestir oldu.

PTFD ve benzeri girişimlerle yapılamayan bu toplumsal uzlaşmayı ve oluşturulamayan sektörel belleği, FMK çatısı altında yapmaya kararlıyız.Mesleğimizin bütünlüğünü korumak adına; evrensel ilkelerimizi benimseyen, öncelikle profesyonel, daha sonra sektörde bir şekilde uğraş veren ya da varolan herkesi de çatımızın altında olmaya davet ediyoruz.