0554 682 42 28 iletisim@fmk.org.tr

 

Maliyet Hesaplama Şablonu

Fotoğraf ve Film Prodüksiyonu yapacak olan üyelerimiz ve fotoğrafçılar için aşağıda Maliyet Hesaplama Şablonunu paylaşıyoruz.
Excel formatında hazırlanan şablonda ihtiyaç duyacağınız prodüksiyon kalemleri listelenmiştir. Siz sadece uygun olan bölümleri doldurduğunuzda toplam prodüksiyon maliyetini otomatik olarak göreceksiniz.

Dikkat etmeniz gereken en önemli nokta ise şablonun ikinci sayfasında fiyatlandırmanızı yaparken kullanılacak fotoğraflar için “Telif Hakkı” bölümlerinide doldurmanızdır! Ülkemizde henüz istenilen düzene oturmayan, yasalardaki boşluklardan dolayı fotoğrafçıların mağdur edildiği en önemli sorun telif hakları sorunudur! Çektiğimiz fotoğrafların yıllarca kullanılıyor olması veya çekim amacından farklı mecralarda kullanıyor olması bizler için telif haklarından kaynaklanan gelir kaybı anlamına gelmektedir. Aynı zamanda Kamu adına vergi kaybı demektir. 

Emeğiniz ve alın terinizin karşılığını almak için fiyat teklifi aşamasından itibaren “Telif Hakları” konusunda taviz vermeden anlaşmalar yapılmalı. Müşterilerin telif hakkımızı ihlal edip etmediğini takip etmelisiniz. Yaptığınız işlerinizi mutlaka “fatura keserek” kayıt altına almalısınız. Tesbit ettiğiniz telif hakkı ihlali veya karşılaştığınız ticari anlaşmazlıklarda öncelikle derneğimizi bilgilendirmek sizin için yararlı olacaktır. 

 

>>   FMK-Fiyat Teklifi Hesaplama Modülü   <<

 

 

 

7

Profesyonel Fotoğrafçılar için Fiyatlandırma rehberi ve İş süreci ile ilgili iki makaleyi paylaşıyoruz. 

 

> Fotoğrafçılığı Fiyatlandırmak / Mustafa Turgut <

 

> Profesyonel Fotoğrafçılar için Sorunsuz İş Süreçleri / Mustafa Turgut <