0554 682 42 28 iletisim@fmk.org.tr
FMK - Fotoğrafçılar Meslek Kuruluşu Derneği Neden Kuruldu?

Fotoğrafçılar Meslek Kuruluşu Manifestosu

Ürettiğimiz fotoğrafa, hatta titrimize bile sahip çıkamıyoruz, çıkmıyoruz !

Telif haklarımız başta olmak üzere; mesleğimizi icra ederken karşılaştığımız ticari, hukuki ve diğer sorunlar karşısında emeğimizi koruyacak, temsil edecek ve hepimiz için ortak güç sağlayacak, etkin, dinamik ve yetkin bir meslek örgütümüz yok..

Meslek mensupları olarak yaşadığımız sürecin teknolojik, ekonomik ve sosyal alanlarında hızlı değişiklikler sürmekte.. Uzmanlık alanlarımızda yeni eğilimleri, olanakları, teknikleri ve metodları araştırmak, incelemek ve çözümlemeye çalışmak için uzun zaman ve yoğun emek harcamaktayız. Sektörde faaliyet gösteren, hizmet veren kurumları ve meslek mensuplarını güçlendirmek zorundayız.

Yaşadığımız sert rekabet ortamı içinde; çoğu zaman tehlike ve tehditleri kavrayabilsek de, bunlar karşısında çözüm üretmekte çaresiz kalmakta; genellikle de bireysel olarak başa çıkamayıp bu çözümsüzlükler karşısında aciz durumlara düşmekteyiz. Hukuki boşluklar nedeniyle çoğu zaman istismarla karşılaşabilmekteyiz. Hem sektör içinden hem de sektör dışından dürüst rekabet kurallarını hiçe sayan haksız ve ahlaksız durumlarla karşılaşmaktayız.

Mesleği fotoğrafçılık olmayanlar mesleğimizi bizden daha iyi sahiplenmiş durumdalar. Hafta sonları hobileri için fotoğraf çekenler bile artık kartvizitlerinde “fotoğrafçı” terimini kullanır hale geldiler…

Bu ve benzeri durumların önüne geçilebilmesi ve hukuki altyapının sağlıklı uygulanır hale gelebilmesi için, meslek mensuplarının gerek kendi aralarında, gerekse de üçüncü kişi ve kuruluşlar karşısında ilişkilerini belli standartlara, hukuki ve etik bir altyapıya oturtmak gerekliliği vardır.

Tam da bu nedenle kurumsal bir çatı altında buluşmak zorunlu hale gelmiştir. Birikim, yetenek ve uzmanlıklarımızı kullanarak kazanmak, kazandıklarımızı korumak, daha saygın ve daha güçlü bir duruş kazanabilmek için kuracağımız Profesyonel Fotoğrafçılar Meslek Kuruluşu’nda bir araya geliyoruz.

Sizleri de “Profesyonel Fotoğrafçılar Meslek Kuruluşu’na katılarak, güç birliğimize davet ediyoruz.

 

30/12/2010, İstanbul

FMK Kimleri Temsil Etmektedir?

Türkiyenin tüm illerinde Profesyonel olarak Fotoğraf sektöründe kendi adına bağımsız çalışan fotoğrafçılar ile bir stüdyo – şirkette fotoğrafçı olarak çalışanlardan oluşan üyelerini temsil etmektedir.

FMK Derneğine Kimler Üye olabilir?

Fotoğraf Sektöründe kendi adına bağımsız çalışanlar ile bir stüdyo-firmada Fotoğrafçı – Videographer olarak çalışanlar, Derneğin faaliyet alını ile sınırlı olmak üzeri kanuni engeli bulunmayan reşit TC vatandaşları üye olabilir.

 

FMK Derneğine Üyelik Aidatı Ne Kadar?

Giriş ücreti: 250₺ (Üyelik başvurusunda bir defa ödenir.)
Yıllık Aidat ( Bir takvim yılı): 250₺ (Üyelik devam ettiği sürece Her yılın ocak ayı içinde ödenir.)